Az emberi szabadság ára - cikk a NatGeo oldalán

NatGeo Rahab

Az emberkereskedelem az egyik legnagyobb társadalmi igazságtalanság a mai világban; férfiakat, nőket és gyermekeket brutálisan rabszolgaságba kényszerítenek.

Az emberi szabadság ára címmel jelent meg cikk munkánkról a National Geographic oldalán, melynek tartalma az alábbiakban olvasható. 

Európában hozzávetőlegesen 1,2 millió főre tehető jelenleg az áldozatok száma. Az Üdvhadsereg – Magyarországon és nemzetközi szinten – a megelőzésben, a potenciális áldozatok védelmében és reintegrálásában vállal komoly szerepet. Munkájukat zárt kommunikációs csatornákon végzik.

A Global Slavery Index 2016-ban 167 országban végzett kutatása alapján a Földön megközelítőleg 45,8 millió ember él modernkori rabszolgaságban. Európában 1 243 000 fő a becsült száma azoknak, akik érintettek a modernkori rabszolgaság valamely formájában. Magyarországon 22 500 főre tehető az áldozatok száma, 2016-ban. Mára ez a száma a többszörösére nőtt.

Az emberkereskedelem nemzetközi probléma, ezért nemzetközi megközelítést igényel. Az Üdvhadsereg, felhasználva nemzetközi hálózatát – ezáltal természetes kapcsolatát – 128 ország minisztériumával működik együtt a probléma kezelése érdekében.

rahabAz emberkereskedelem évi 150 milliárd dolláros üzlet nemzetközi szinten, amelyet komoly bűnözői csoportok, hálózatok mozgatnak, így csak nemzetközi összefogással lehet harcolni ellenük. Magyarország tranzit és forrás ország egyszerre, kibocsátó országként Európában benne vagyunk a nem túl előkelő TOP 3-ban. Kiemelten magas a prostitúcióra kényszerített nők és lányok száma, de sokan érintettek a kényszermunkában is, legyenek akár férfiak, nők vagy gyermekek. A szexuális célú emberkereskedelem áldozataivá főként a Kelet-Magyarországról származó nők és gyermekek váltak. Az áldozatok zömében az elszegényedett országrészekből érkeznek, emellett az állami lakó- és gondozóintézetekből kikerültek száma jelentős. Vannak különösen veszélyeztetett megyék, mint Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna és Baranya megye. Ezekre a régiókra különösen nagy figyelmet kell fordítani.

 

A magyarországi Üdvhadsereg emberkereskedelem elleni fellépése

Az Üdvhadsereg 4 városban, 6 hadosztályban, 5 szociális telephelyen, 7 féle szociális szolgáltatást nyújtva, naponta 1 600 emberrel van kapcsolatban. Mivel a probléma, az emberkereskedelem jelensége látens, ezért az áldozatokkal, illetve potenciális áldozatokkal naponta kerül, illetve kerülhet kapcsolatba a szervezet. Hangsúlyos a preventív és az érzékenyítő munka az Üdvhadsereg szociális intézményeiben, gyülekezeteiben és az iskolákban.

A 2017-ben létrejött a Ráháb projekt, egy „mobil egység”, mely szolgálata során önkéntesek bevonásával rendszeresen jelen van az utcán. Az utcai  megkereső szolgálat felkeresi Budapest türelmi zónáin belül a fiatal nőket, lányokat.  

KoszolgaltatottA szolgálat célja: ott lenni, elérhetőnek lenni, hidat, bizalmat építeni a prostitúciós tevékenységet végző nők felé. A rendszeres utcai találkozásokon túl, az információnyújtás mellett, a szolgálat legfőbb célja az, hogy kapcsolódjon az érintettek szükségleteihez és ezen keresztül kínáljon fel segítséget számukra. „Preventív célú, egészségmegőrző tanácsadást, lelki gondozást ártalomcsökkentő csomagot biztosítunk a számukra, illetve azt tudatosítjuk az érintettekben, hogy ha baj történik velük és menekülésre kényszerülnek, tudják, hogy hova fordulhatnak, kit hívhatnak és hol találnak menedéket.

Külföldről hazatérőknek segítettünk szálláshoz jutni, illetve a rendőrséggel egyeztetve, kidolgozásra került egy menekülési /menekítési stratégia is.

A Ráháb szolgálat segítői igyekeztek a felmerülő segítségkérésekre reagálni, mint pl. munkahely keresés, bölcsődei beíratás, szociális juttatások…stb” – mondta el az Üdvhadsereg munkatársa.

„Noha hosszú az út a bizalom kiépítéséhez és ahhoz, hogy az érintettek eljussanak oda, hogy döntéseket hozzanak, a lányok és nők értékelik és várják a találkozásokat, a Ráháb szolgálatban dolgozóknak pedig megtiszteltetés, hogy betekintést engednek az életükbe és megosztják történeteiket. Értékes, egyedi találkozások jönnek létre, értékes, egyedi, Isten képmására teremtett személyekkel. Az Emberkereskedelem áldozatai körében végzett utcai szolgálat során, közelebb kerülve és megismerve a lányok egyéni történeteit, világossá vált annak fontossága és szükségessége, hogy az Üdvhadsereg kiépítsen egy Befogadó Állomást azon lányoknak, és fiatal nőknek, akik kiutat keresnek, illetve akik külföldről hazatérnek és új életet akarnak kezdeni” – tette hozzá az Üdvhadsereg képviselője.

2018 végére az Üdvhadsereg Ráháb új állomásához érkezett. Létrehozta Befogadó Állomását, teljes infrastruktúrával. A Ráháb befogadó állomás célja, egy új élet egyéni kialakítása, egy olyan elfogadó közeg és olyan támogatói háttér biztosításával, ahol az áldozat megnyílhat és segítséget kap, hogy múltbeli tevékenységét felismerje, átértékelje, a belső rejtett erőforrásaira építve, bátorítva, reményt nyerve küzdjön.

„Célunk hogy, tükröt tartsunk a társadalom számára, hogy ismerjék fel azt, hogy a probléma valós, s hogy az áldozatok körülöttünk élnek.

Az emberek nem tudják a prostitúció okait: szegénység, visszaélések, függőség, kiszolgáltatott helyzetek. Ismert, hogy az állami gondozásban nevelkedett felnőttek és gyermekek vannak a legnagyobb veszélyben.

Az a tapasztalatunk, hogy a társadalom körében áldozathibáztatás zajlik, miközben nem vesszük észre, hogy ők is emberek a saját egyéni, szomorú élettörténeteikkel.

Az az üzenetünk, hogy a társadalom ne tekintse őket prostituáltaknak, hanem lássa meg bennük a nőt a családanyát, akik a szegénység, nemi erőszak és a családon belüli erőszak áldozatai” – ismertette az Üdvhadsereg munkatársa.

Munkájuk hatékony folytatását és céljaik elérését az egyházi adó 1% felajánlásával is támogathatja. Technikai szám: 0176

 Munkánkat segítheti adományával is az alábbi gombra kattintva: